Skocz do zawartości

Serwis Forum Prawne.org używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie

masa spadkowa po ojcu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie
#1 Joanna Alo
Joanna Alo
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 24 sierpień 2012 - 13:37

W 1999r przeprowadzilam mase spadkowa po zmarlym ojcu.Przedmiotem spadku jest dzialka i stojacy na niej dom.Poniewaz w ksiegach wieczystych jak i w pozostalych dokumentach dotyczacych domu i dzialki jako wlasciciel figurowal tylko moj ojciec wiec Sad podzielil wszystko w rownych czesciach po 1/4 dla kazdego (jest nas troje rodzenstwa i matka).Matka na rozprawe nie stawila sie ani nie wniosla odwolania od Postanowienia.Postanowienie uprawomocnilo sie. Przed moim wyjazdem za granice w 2005r, w Urzedzie Skarbowym kazdy z nas zaplacil podatek od nabycia spadku.Obecnie matka chce podwazyc to Postanowienie. Czy jest to mozliwe?

#2 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 11821 postów
  • LokalizacjaSzczytno

Napisano 24 sierpień 2012 - 17:16

W oparciu o jaki zarzut chce zmienić to postanowienie? Co konkretnie mu zarzuca?

#3 Waldemar
Waldemar
  • Prawnik
  • 271 postów

Napisano 25 sierpień 2012 - 21:55

Próbować zawsze może. Nie wiadomo natomiast czy skutecznie.
Moim zdaniem jest na straconej pozycji bo jej chodzi o to, żeby udowodnić, że była współwłaścicielką domu, natomiast jeśli działka w księdze wieczystej była tylko na ojca to na tym oprze się sąd spadku bowiem będzie korzystała taka sytuacja z domniemania wynikającego z art 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, czyli rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Co najwyżej może ona też podnosić to, że poczyniła nakłady jakieś na tą nieruchomość, które nie zostały jej zwrócone. Jednakże ta kwestia jest bardzo skomplikowana i wolałbym tego nie rozwijać jeśli nie ma takiej potrzeby.
Jeszcze warto byłoby jakby Pan podał kiedy ojciec zmarł.

No a tak poza tym to i tak żeby to zrobić musiałaby doprowadzić do wznowienia postępowania:

Art. 399.
§ 1. W przypadkach przewidzianych w dziale niniejszym można żądać wznowienia
postępowania, które zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.
§ 2. Na podstawie określonej w art. 4011 postępowanie może być wznowione również
w razie zakończenia go postanowieniem.


Art. 4011.
Można żądać wznowienia postępowania również w wypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny
orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną
umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie.


Wątpię, żeby dała radę.
Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody spowodowane udzieloną poradą prawną, za wyjątkiem tej, która jest spowodowana winą umyślną. Czytając poradę godzi się Pan/Pani na powyższy warunek.

#4 Joanna Alo
Joanna Alo
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 18:18

Witam i dziekuje za odpowiedz ale temat musze pociagnac dalej i jesli to mozliwe prosze o odpowiedz. Ojciec zmarl w 1986r w 1989 matka moja powtornie wyszla za maz i przeprowadzila sie do meza na Slask. W domu mieszkalam ja z mezem i dzieckiem i moj wtedy 16 -letni brat (drugiego brata matka wziela ze soba) . Pozniej brat sie ozenil , urodzilo mu sie dziecko i mieszkalismy razem oni na dole, my na gorze.W 1998r brat przeprowadzil sie do zony , a na dol wprowadzil sie ten brat ktory mieszkal z matka na Slasku.W 2005 po moim wyjezdzie sprowadzil sobie narzeczona z ktora ma obecnie dziecko ale slubu nadal nie. Matka wrocila do Krakowa jak ja mieszkalam juz w Grecji w 2006r (wyjechalam w 2005r). Za wszelka cene chca zebysmy sie ze starszym bratem zrzekli praw do spadku poniewaz chca przepisac dom na konkubine mlodszego brata i dlatego matka chce obalic to Postanowienie.My nie zgodzilismy sie.Ja wrocilam do Polski poltora roku temu musze wynajmowwac mieszkanie bo w domu rozpanoszyla sie konkubina brata i nie mam tam wstepu. Matka chce teraz udowodnic w Sadzie ze dom budowany byl za malzenstwa z ojcem i ona miala tez swoj wklad w zwiazku z tym nalezy sie jej polowa domu a nie 1/4. Czy pomimo to ze przyjela spadek w formie orzeczonej przez Sad w 1999r. i w 2005 zaplacila podatek w Urzedzie Skarbowym od nabycia spadku moze go teraz zmienic? Ja z bratem chcemy zrobic podzial fizyczny domu na dwa oddzielne mieszkania. Normalnie robi to architekt ale musi byc zgoda wszystkich niestety oni sie nie zgadzaja bo chca calosci wiec musimy to robic przez Sad.Jakie sa szanse ,ze Sad pozostanie przy wydanym juz Postanowieniu ,zniesie wspolwlasnosc i podzieli dom na dwa oddzielne mieszkania?(fizycznie nie ma problemu bo sa to dwa mieszkania z kuchniami i lazienkami odrebnymi).Pozdrawiam Joanna

#5 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 11821 postów
  • LokalizacjaSzczytno

Napisano 04 wrzesień 2012 - 18:29

Absolutnie nie ma tu podstaw do zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ani pozbawienia Pani udziału w spadku.

Skoro brak porozumienia co do formy działu spadku - proszę wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku i wskazywać na ów fizyczny podział nieruchomości.





Podobne problemy prawne: Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica